Vastgoedsector pleit voor meer hoogbouw in de stad

ALKMAAR – De regio Alkmaar moet meer ambitie tonen. Als achtertuin van de snelgroeiende Metropoolregio Amsterdam liggen er grote economische kansen. Die kunnen alleen worden benut als Alkmaar zich nog duidelijker onderscheidt, met name op het gebied van binnenstedelijke woningbouw en buitenstedelijke recreatie. Die conclusie trokken de 150 bezoekers donderdag 8 juni tijdens de 10e editie van het Vastgoed Symposium van de Stichting Vastgoed Rapportage (SVR) in het Afas stadion.

Op deze lustrumeditie van het symposium werd kort teruggekeken op de onderwerpen die de afgelopen jaren de revue zijn gepasseerd, maar er werd vooral vooruit gekeken naar de volgende tien jaar. Diverse sprekers gaven onder leiding van dagvoorzitter Jort Kelder hun visie over hoe de regio ook het komende decennium aansprekend blijft.

Aanhaken bij Metropoolregio Amsterdam
De Alkmaarse burgemeester Piet Bruinooge gaf aan de toehoorders toe dat de regio teveel met zichzelf bezig is. ‘Alkmaar kan een prachtige scharnier zijn tussen Amsterdam in het zuiden en de Agriport en offshorehaven in het noorden. We hebben veel te bieden aan de Metropoolregio Amsterdam. De woningbouw in de hoofdstad zit vast. Wij hebben de mogelijkheid om binnenstedelijk te bouwen. Er is hier ruimte voor 7.500 tot 15.000 woningen. Daarmee kunnen we Amsterdam de helpende hand bieden. Bovendien hebben we bedrijventerrein Boekelermeer als troef, binnen 25 minuten bereikbaar vanaf Schiphol. Zo liggen er een heleboel kansen en mogelijkheden. Die verzilveren, kunnen we niet alleen. Daar hebben we het bedrijfsleven bij nodig.’

Skyline op Overstad
Die oproep aan de bouw- en vastgoedsector is niet aan dovemansoren gericht. Wat Peter van Oeveren van BPD Gebiedsontwikkeling betreft, wordt Overstad het nieuwe Manhattan. ‘De wet in Alkmaar is nu, dat geen enkel gebouw hoger mag worden dan de Grote Kerk. Wij denken daar anders over. Durf van Overstad een skyline te maken, zoals in Oslo, Londen of New York. Zet daar bijzondere gebouwen neer die je al ziet als je vanaf de A9 richting Alkmaar rijdt.’ Internetondernemer Chris Opdam is het daar volledig mee eens. ‘Amsterdam groeit en is nu al te klein. Niet alleen voor mensen die er willen wonen, maar ook voor de IT industrie. Bedrijven als Booking.com en Uber hebben meer ruimte nodig. Dat biedt kansen voor Alkmaar. Het buitenland ziet Alkmaar als een buitenwijk van Amsterdam. Wat zoekt een goed IT bedrijf? Een gave plek om te werken in oude panden, een gave stad om iets leuks te doen. Daarmee kan Alkmaar nog groter worden.’ Jan Ultee, Rotterdamse Vastgoedman van het jaar, riep burgemeester Bruinooge op om keuzes te maken. ‘Alkmaar is een stad. Maak er ook een stad van. We moeten ons nog meer onderscheiden. Bouw de hoogte in. Heb dat lef. En zorg dat de recreatiemogelijkheden rondom in de polder en kustgebieden weer vernieuwend en sexy worden. Daarmee zetten we onszelf op de kaart.’

Gouden Baksteen voor Joop Punt
Traditiegetrouw wordt tijdens het symposium ieder jaar de Gouden Baksteen uitgereikt. Deze prijs vormt een beloning voor visie, durf en doorzettingsvermogen op het gebied van bouw en ontwikkeling. Juryvoorzitter Axel de Groot overhandigde de jubileumeditie van deze award aan vastgoedman Joop Punt. ‘Hij is een eigenzinnig ondernemer, die een buitengewoon succesvol vastgoedimperium heeft opgebouwd’, aldus het juryrapport. ‘Hij staat bekend om zijn zakelijk instinct en heeft een heldere visie op hoe het beter moet met de vastgoedontwikkeling. Hij heeft bovendien de bereidheid om die visie uit te dragen. Hij is eigenaar van een brede en veelzijdige vastgoedportefeuille in binnen- en buitenland, variërend van winkelcentra, vakantieparken en kantoorpanden die zijn getransformeerd naar appartementen. Bovenal is hij de initiator achter de succesvolle Metrobioscopen en Vue bioscoop in Overstad, die onlangs is uitgeroepen tot beste nieuwgebouwde bioscoop wereldwijd. Dat alles heeft hij met eigen hand opgebouwd. Daarom heeft hij wat ons betreft deze prijs meer dan verdiend.’

Symposium 2018
Op 14 juni 2018 vindt de elfde editie van het Vastgoed Symposium plaats. Meer informatie is te vinden op www.svrapportage.nl.